Nikt nie zaprzecza, że przy zakupie konkretnej kasy fiskalnej istotna jest jej szybkość, wydajność, wytrzymałość czy funkcjonalność. Ale prawdą również jest, że pierwsze zetknięcie z technologiami sprzedaży potrafi stwarzać dyskomfort. Dlatego tak samo ważne są rozwiązania upraszczające obsługę urządzenia rejestrującego, przekładające się zarówno na wygodę, jak i efektywność pracy. Omówmy zatem kilka z nich.
Intuicyjna klawiatura i przyciski funkcyjne
Choć korzystanie z kasy fiskalnej nie sprowadza się tylko do obsługi tego elementu, to jednak decyduje on w dużej mierze o sprawnym przebiegu każdej transakcji. Im klawiatura wygodniejsza i prosta w użytku, tym szybciej jesteśmy w stanie wprowadzać do urządzenia potrzebne dane. Dlatego panele sterowania często posiadają przyciski funkcyjne, dzięki którym możemy zaprogramować własne skróty klawiszowe – a następnie przypisać je często wybieranym towarom i usługom bądź istotnym funkcjom kasy (takim, jak choćby realizacja raportu dobowego lub miesięcznego). Warto przy okazji wspomnieć o różnych wariantach technologicznych. Obecnie dostępne są klawiatury modułowe (ze standardowymi przyciskami), membranowe (dodatkowo zabezpieczone przez przypadkowym zalaniem lub dostawaniem się zanieczyszczeń), a nawet i ekrany dotykowe, tworzone na wzór popularnych dziś smartfonów.
Elektroniczna kopia paragonów
To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia życie i to w różnych aspektach prowadzenia działalności handlowej. Jak zapewne wszyscy wiemy, jednym z podstawowych obowiązków podatnika jest przechowywanie kopii wystawionych paragonów. Tradycyjne rozwiązanie zakładało wydruk danych na dodatkowej rolce papieru termicznego. Tymczasem opcja elektroniczna jej nie potrzebuje, gdyż umieszcza informacje o zarejestrowanych transakcjach na niedużej karcie pamięci, w formie cyfrowej. W rezultacie, przedsiębiorca uzyskuje nie tylko łatwiejszy sposób na realizację fiskalnych wymogów (koniec z gromadzeniem wielu papierowych wydruków) oraz możliwość korzystania z urządzenia o mniejszych gabarytach. Elektroniczna kopia pozwala również na zmniejszenie kosztów eksploatacji kasy (do pracy wystarczy tylko jedna rolka), szybkie i łatwe zarchiwizowanie danych na komputerze oraz dodatkowe zabezpieczenie ich poprzez umieszczenie na innych nośnikach (płyta DVD, pendrive itp.).
Prosty w obsłudze mechanizm drukujący
Skoro już mowa o paragonach, to należy też wspomnieć o samym mechanizmie drukującym (którego obsługę elektroniczna kopia oczywiście upraszcza). Wciąż możemy mieć w pamięci obraz dawnych urządzeń, które niespecjalnie ułatwiały instalację materiałów eksploatacyjnych. Tymczasem, wiele dzisiejszych kas fiskalnych oferuje rozwiązania technologiczne typu „drop-in”, „clamshell” czy „easy load”, sprowadzające się do generalnej zasady: „wrzuć i pracuj”. Dzięki tej opcji wymiana rolki jest dziecinnie prosta i zajmuje tylko chwile, a więc – nie jesteśmy narażeni ani na stres, ani na niecierpliwość klientów, spowodowaną wolniejszym przebiegiem transakcji.
Różne interfejsy komunikacyjne
Choć mówimy tu przede wszystkim o kasie fiskalnej, często się zdarza, że jej obecność w punkcie handlowym okazuje się niewystarczająca. Sprzedaż potrafi wymagać wykonania dodatkowych czynności, takich jak zważenie konkretnych produktów lub pozyskanie danych z kodów kreskowych. Działania te skutecznie wspierają urządzenia peryferyjne, jednak to, za jakich elementów będziemy mogli skorzystać oraz ilu jednocześnie – zależy ostatecznie od kasy fiskalnej. A konkretnie od tego, jakie posiada ona interfejsy. Porty komunikacyjne typu USB czy RS-232 to dość standardowe rozwiązania, które występują często i skutecznie usprawniają współpracę z urządzeniami peryferyjnymi. Interfejs typu Ethernet pozwala na połączenie kasy z siecią LAN i uzyskanie bardzo szybkiego i stabilnego rodzaju transmisji danych. Nie należy też zapominać o opcjach połączeń bezprzewodowych – Wi-Fi, Bluetooth, modem 3G – dających najwięcej swobody komunikacyjnej w ramach systemu sprzedaży. Jeśli zaś liczba interfejsów okaże się duża, będziemy mogli skoordynować działania wielu elementów: kasy, komputera, skanera kodów kreskowych, wagi elektronicznej, terminala płatniczego oraz innych.
Skupiliśmy się na kilku aspektach, które, w naszym odczuciu, decydują o wygodnej, komfortowej, a przy tym efektywnej pracy. Ale oczywiście to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Do atrakcyjnych opcji zaliczałaby się również wydajna bateria, wraz z możliwością zasilania przy użyciu ładowarki samochodowej. Kwestia ta skutecznie chroni przedsiębiorstwo przed nagłą przerwą w dostawie prądu, a co za tym idzie – przed zastojem w sprzedaży i stratami finansowymi. Osobną rzeczą są nieduże gabaryty kasy fiskalnej oraz jej lekka i ergonomiczna konstrukcja, ułatwiająca obsługę urządzenia zarówno przy handlu stacjonarnym, jak i mobilnym. A czy Wy macie jakieś swoje ulubione rozwiązania, które cenicie w technologiach sprzedaży? Jeśli tak – zapraszamy do podzielenia się opiniami w komentarzach.
moim zdaniem? elektroniczna kopia prześciga inne opcje bez dwóch zdań!
a mnie sie wydaje, ze podstawa sa interfejsy, bardzo rzadko kasa pracuje sama bez chocby skanera kodow lub terminala platniczego…… 🙂
popieram, elektroniczna kopia górą! 😀