Nieduże, a pełne praktycznych rozwiązań – kolektory danych

Są różnie nazywane – inwentaryzatorami, mobilnymi terminalami, a nawet przenośnymi komputerami. W istocie bowiem kolektory danych peryferyjne potrafią zaoferować znacznie więcej, niż funkcję pozyskiwania danych z kodów kreskowych. Czym jeszcze mogą się pochwalić? Co decyduje o ich szczególnej funkcjonalności i praktyczności? Oraz gdzie znajdują zastosowanie tego typu sprzedażowe urządzenia peryferyjne?

Skanowanie kodów to tylko punkt wyjścia

Czym się charakteryzuje typowy kolektor danych? Z pewnością wyraźnie niedużymi gabarytami i ergonomiczną konstrukcją, które sprawiają, że urządzenie peryferyjne jest poręczne i wygodne także w trakcie użytkowania mobilnego. Ale ponadto konkretne rozwiązanie znajdziemy w każdym inwentaryzatorze. Tego rodzaju urządzenie sprzedażowe w dużej mierze oparte jest na technologii auto id. Innymi słowy – zawiera w sobie czytnik kodów kreskowych. I jak to bywa ze skanerami – w zależności od modelu kolektora, jego stopnia zaawansowania – technologia auto id potrafi oferować różne możliwości. W przypadku bardziej zaawansowanych inwentaryzatorów będzie to zdolność pozyskiwania danych zarówno z wielu kodów 1D, jak i dwuwymiarowych (takich jak QR), a także z większą precyzją i sprawnością. Ponadto, nowocześniejsze kolektory umożliwią skanowanie obiektów nie tylko wydrukowanych na produktach czy dokumentach, ale również emitowanych np. przez wyświetlacze urządzeń przenośnych. Jednym z kluczowych zadań omawianego urządzenia peryferyjnego jest pozyskiwanie danych – ale również ich przechowywanie, przetwarzanie i transmisja. Dlatego funkcjonalność kolektora z pewnością nie zawęża się do specyfiki technologii auto id. A wręcz przeciwnie – oferuje zdecydowanie więcej.

Jakie rozwiązania prezentują współczesne kolektory danych?

Jak już wspomnieliśmy – taki inwentaryzator oferuje znacznie szersze możliwości w zakresie zarządzania danymi, niż tylko ich pozyskiwanie. A moduł skanujący to istotny, ale zaledwie jeden z wielu atutów kolektora. Warto też wspomnieć o innych cechach konstrukcyjno-funkcjonalnych. Dzisiejsze kolektory danych posiadają przejrzyste, obszerne, nieraz pracujące w kolorze wyświetlacze, rozbudowane, przyjazne w użyciu klawiatury, a czasem – ekran dotykowy towarzyszy przyciskom bądź niemal całkowicie je zastępuje. W rezultacie (pod względem budowy, działania) potrafią wręcz do złudzenia przypominać współczesne smartfony. I skojarzenie to nie jest bezzasadne. W kolektorach danych dochodzą też wydajne podzespoły, atrakcyjne parametry (dotyczące np. wbudowanego procesora, pamięci RAM lub Flash do dyspozycji) czy systemy operacyjne dla technologii mobilnych. Obecnie znajdziemy na rynku modele, które z powodzeniem wspierają połączenia telefoniczne czy różnorodne korzystanie z internetu. Jeśli zaś mowa o współpracy inwentaryzatora z pozostałymi elementami systemu sprzedaży – zwykle odbywa się ona drogą bezprzewodową. I też z wykorzystaniem różnych rozwiązań: NFC, Wi-Fi, Bluetooth czy GSM.

Gdzie świetnie sprawdzają się kolektory danych?

Funkcjonalność i możliwości kolektora są na tyle szerokie i różne, że da się mówić o pewnej uniwersalności tego typu urządzenia peryferyjnego. W rezultacie, znajduje on zastosowanie w wielu branżach i rodzajach działalności: handlowych, przemysłowych, usługowych, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. I nie chodzi wyłącznie o sprawną inwentaryzację, na którą wskazuje jedna z nazw tej technologii. Kolektor danych wspomaga m.in. zarządzanie procesami dotyczącymi produkcji, wydawanie i przyjmowanie towarów w magazynach, szybkie i wygodne kompletowanie licznych zamówień dla klientów oraz inne zadania, nie tylko charakteryzujące duże hurtownie czy firmy logistyczne. Takie rozwiązanie znakomicie pokazuje swój potencjał wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność efektywnego pozyskiwania, przetwarzania, przechowywania i transmitowania danych, zwłaszcza w ramach nieco bardziej rozbudowanego systemu sprzedaży.

One Reply to “Nieduże, a pełne praktycznych rozwiązań – kolektory danych”

  1. Już wcześniej otarłem się o ten temat, ale teraz jestem bardziej zainteresowany takimi rozwiązaniami. Artykuł dobry, ale teraz chętnie przeczytałbym o pewnych przykładach modeli kolektorów danych wartych uwagi. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *