Jak zaaranżować system sprzedaży w firmie?

W przypadku wielu punktów handlowo-usługowych sama kasa lub drukarka rejestrująca jest niewystarczającym rozwiązaniem technologicznym. Miejsca tego typu wymagają wdrożenia mniej lub bardziej rozbudowanego systemu sprzedaży, który będzie się składał z kilku urządzeń oraz odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Dopiero taki zestaw pozwoli bowiem na wygodne i skuteczne obsługiwanie klientów. Pytanie jednak, w jaki sposób stworzyć właściwe rozwiązanie systemowe dla firmy?

Wybór kasy lub drukarki fiskalnej do podstawa

Kluczowym elementem systemu sprzedaży, wdrażanego w siedzibie przedsiębiorstwa lub jednym z jego punktów, powinna być kasa lub drukarka rejestrującą. Od wyboru urządzenia fiskalnego zależy tak wiele, gdyż to właśnie ono będzie wykorzystywane do prowadzenia ewidencji oraz wystawiania paragonów dla klientów. Czym w takim razie powinien wyróżniać się model, którego zadaniem będzie funkcjonowanie w systemie sprzedaży?

Istotną kwestią jest przede wszystkim możliwość współpracy z różnymi urządzeniami peryferyjnymi, a konkretnie – obsługiwane porty i moduły komunikacyjne. Im jest ich więcej, im bardziej są urozmaicone, tym lepiej. Ponadto, warto zwrócić uwagę na pojemność bazy towarowej. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy firma oferuje klientom szeroki wybór produktów i usług. Wszystkie elementy asortymentu należy bowiem jednoznacznie identyfikować. W przypadku kasy lub drukarki rejestrującej, która ma działać w systemie sprzedaży, przydatne mogą się okazać także inne funkcje i parametry, np. moduł elektronicznej kopii paragonów, wydajny mechanizm drukujący, wytrzymały akumulator oraz czytelne wyświetlacze.

Jakie urządzenia peryferyjne?

Jakie urządzenia peryferyjne są w dzisiejszych czasach wykorzystywane w punktach handlowo-usługowych lub magazynach firmowych? Najczęściej przedsiębiorcy sięgają po terminale komputerowe, monitory dotykowe, skanery kodów kreskowych, wagi elektroniczne, kolektory danych, modemy, drukarki etykiet, drukarki paragonowe, weryfikatory cen, terminale płatnicze, szuflady kasowe czy też drukarki kart plastikowych. Lista jest długa, ale oczywiście nie trzeba wdrażać w firmie wszystkich wspomnianych urządzeń. Całe rozwiązanie technologiczne powinno być po prostu dostosowane do potrzeb konkretnego biznesu. W jednym przypadku wystarczające okaże się zakupienie czytnika, terminala płatniczego oraz szuflady kasowej. W drugim – niezbędne będzie sięgnięcie po dodatkowe urządzenia, np. wymieniony wcześniej terminal komputerowy oraz weryfikator cen.

Oprogramowanie do zarządzania firmą

Współcześnie na polskim rynku technologii sprzedaży dostępne są różnego rodzaju oprogramowania komputerowe. Niektóre programy zapewniają jedynie zarządzanie sprzedażą, podczas gdy inne są wyposażone w moduły do nadzorowania stanów magazynowych czy też narzędzia typu CRM (do budowania pozytywnych relacji z klientami oraz kontrahentami). Ponadto, w ofercie wielu dystrybutorów można znaleźć narzędzia informatyczne, które są ściśle dostosowane do pracy w lokalach gastronomicznych. Pozwalają one np. na skonfigurowanie menu, prowadzenie sprzedaży w dostawie czy też odwzorowanie układu stolików w restauracji.

Jak widać, wybór oprogramowania dla firmy powinien zależeć od tego, jakich rozwiązań wymaga dana działalność gospodarcza. W małym punkcie handlowo-usługowym sprawdzi się niezbyt rozbudowany program do zarządzania handlem, podczas gdy większy sklep lub restauracja nie obejdą się bez zaawansowanych narzędzi informatycznych.

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kwestii, na którą wiele osób nie zwraca zbytniej uwagi. Mianowicie, na rozplanowanie systemu sprzedaży w dostępnej przestrzeni. Innymi słowy, w niektórych sytuacjach niezwykle ważne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych urządzeń na stanowisku obsługi klientów oraz w innych miejscach, które są wykorzystywane do wykonywania obowiązków firmowych. Taka dosłowna aranżacja systemu będzie miała wpływ chociażby na wygodę pracy.

One Reply to “Jak zaaranżować system sprzedaży w firmie?”

  1. Nie miałem problemu z wyborem peryferiów, ale właśnie zastanawiałem się nad właściwym oprogramowaniem…tekst dał mi pewną podpowiedź 🙂 dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *