Skaner kodów kreskowych – jakie rozwiązania jest w stanie zaoferować?

Choć warto zastanowić się nad cechami nabywanego urządzenia fiskalnego, w jego przypadku znika dylemat typu „czy warto?” – mówimy o sytuacji, w której po prostu zakup kasy lub drukarki staje się obowiązkiem. Inaczej jest z taką technologią, jak skaner kodów kreskowych. Prawo nie wymaga posiadania wspomnianego urządzenia, co nie zmienia faktu, że dana działalność może go potrzebować. Na czym polega usprawnienie pracy przy użyciu czytnika oraz jakie rozwiązania proponuje?

Skaner kodów kreskowych to komfort pracy

Do czego służy to urządzenie? Krótko mówiąc, do pozyskiwania danych z różnego typu kodów kreskowych. Przydaje się to szybkiego odczytywania wiadomości na temat danego produktu, pracy z bazą towarową oraz oprogramowaniem sprzedażowym czy wprowadzaniu potrzebnych informacji do systemu. W rezultacie, czytniki kodów kreskowych znajdują zastosowanie w wielu działalnościach, reprezentujących też różne branże: nie tylko w sklepach czy hipermarketach, z którymi urządzenia te najczęściej się nam kojarzą, ale też w aptekach, kinach, teatrach, muzeach, hotelach, bibliotekach, usługach transportowych czy magazynach (choć tam potrafią stanowić część bardziej złożonej technologii, np. kolektora danych). Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy z wymienionych obszarów charakteryzuje się indywidualnymi potrzebami biznesowymi – a zatem będzie potrzebował skanera kodów dostosowanego do tych oczekiwań. Dlatego dziś mamy do czynienia z wieloma odmianami tego urządzenia.

Zgodnie z różnymi rodzajami przedsiębiorstw

Wymieniliśmy już kilka przykładów odmiennych działalności gospodarczych. Ich różnice w wielu aspektach potrafią być znaczne – podobnie jak te występujące pomiędzy poszczególnymi rodzajami skanerów kodów kreskowych. Widać to choćby już po samych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych.

Z jednej strony bowiem istnieją nieduże skanery, umożliwiające zarówno pracę ręczną (za sprawą przyciskania klawisza wyzwalającego wiązkę laserową), jak i automatyczną (gdy skaner znajduje się na specjalnej podstawce, a odczyt danych wymaga jedynie zbliżenia kodu do urządzenia). Te zresztą potrafią nieraz być modelami mobilnymi, umożliwiającymi pracę bezprzewodową (np. za pomocą połączenia przez Bluetooth). Ze względu na nieduże gabaryty można łatwo wykorzystać je w niedużych punktach handlowo-usługowych lub w przedsiębiorstwie podzielonym na nieduże sektory biurowe, w stylu „okienek” pocztowych czy kas biletowych. Oprócz tego, są również skanery wyłącznie do działań stacjonarnych, a nawet takie, które zabudowuje się na stanowisku pracy. Ten wariant najczęściej spotykany jest właśnie w hipermarketach, gdzie występują boksy kasowe – możliwość zabudowania czytnika kodów kreskowych pozwala lepiej spożytkować przestrzeń potrzebną do obsługi klientów.

Zgodnie z różnymi preferencjami użytkowymi

Poza jednoznacznymi różnicami, wynikającymi z odmiennych charakterów poszczególnych biznesów, pozostają jeszcze konkretne oczekiwania użytkowników – nadal mające związek ze specyfiką działalności, ale też dotyczące komfortu pracy czy prostoty obsługi czytnika kodów kreskowych.

Dlatego znajdziemy też modele o różnej szybkości i precyzji pozyskiwania danych, a także określonym, maksymalnej odległości od skanowanej powierzchni. Istnieją choćby takie urządzenia, które pozwalają obsłużyć nawet małe i gęste lub niewyraźne, podniszczone kody kreskowe. I też wielorakiego rodzaju: jednowymiarowe, dwuwymiarowe, np. QR. Ponadto, czytniki są w stanie na kilka sposobów sygnalizować prawidłowe pozyskanie danych: świetlnie (dioda w urządzeniu oraz rozwiązanie typu Green Spot, czyli zielone światło emitowane bezpośrednio na skanowanym kodzie), dźwiękowo bądź za pomocą wibracji. Osobną kwestią jest wytrzymałość poszczególnych modeli na niekorzystne warunki pracy: chodziłoby tu o normę szczelności, odporność na niskie temperatury czy też upadki z konkretnej wysokości.

 

Jak widać, jest wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze skanera kodów kreskowych. Jeśli więc jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami, dotyczącymi wspomnianej technologii sprzedaży, znajdziecie je na tej stronie.

One Reply to “Skaner kodów kreskowych – jakie rozwiązania jest w stanie zaoferować?”

  1. ciekawa sprawa…muszę zorientować się, jak poszczególne rozwiązania i modele wypadają cenowo. a może ktoś z odwiedzających tę stronę ma jakieś ciekawe doświadczenia, którymi mógłby się podzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *