Przedsiębiorcy zapewne często spotykają się z opinią, która mówi, że instalacja kasy fiskalnej jest skomplikowanym i długotrwałym procesem. W niektórych przypadkach może tak być, lecz jeśli podatnik zapozna się wcześniej ze wszystkimi zasadami, przejście przez wszystkie procedury pójdzie naprawdę łatwo. Tym bardziej, że często można liczyć na wsparcie dystrybutora, u którego kupi się kasę lub drukarkę fiskalną.
Dlaczego przepisy są tak ważne?
Warto przypomnieć, dlaczego w ogóle przedsiębiorca musi zarejestrować i zainstalować swoją kasę fiskalną. Jest tak, ponieważ bezpośrednio po zakupie urządzenie działa jeszcze w trybie szkoleniowym. W praktyce oznacza to, że nie można przy jego użyciu wystawiać paragonów fiskalnych i rejestrować obrotu. Dopiero przejście przez wszystkie procedury pozwala na zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji. W związku z tym, omówmy najważniejsze elementy instalacji kasy fiskalnej.
Zawiadomienia i fiskalizacja kasy
Instalacja kasy rejestrującej praktycznie w przypadku każdej firmy powinna wyglądać tak samo. Pierwszym krokiem tej procedury jest zawiadomienie US o planowanej liczbie urządzeń i miejscach ich stosowania (dla działalności mobilnej będzie to adres przedsiębiorstwa). W dalszej kolejności podatnik musi zadbać o to, żeby kasa została wprowadzona w tryb fiskalny. Od strony technicznej, za wykonanie tej procedury będzie odpowiedzialny serwisant urządzenia, czyli pracownik dostawcy technologii sprzedaży. Natomiast po przeprowadzeniu fiskalizacji, obowiązkiem podatnika jest poinformowanie o tym fakcie US.
Od tego momentu przedsiębiorca będzie już mógł rejestrować obrót oraz wystawiać paragony fiskalne. Równocześnie jednak, warto pamiętać, że to nie koniec procedury instalacyjnej. Na koniec podatnik otrzyma bowiem od US numer ewidencyjny, który musi umieścić na kasie w widocznym miejscu, w trwały sposób.
Warto kupić urządzenie wcześniej
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, instalacja kasy wcale nie musi być żmudnym procesem. Wystarczy tylko zabrać się za to odpowiednio wcześniej. Dzięki temu bez problemu przejdziemy przez wszystkie etapy i dostosujemy firmę do obowiązków wynikających z przepisów. Co więcej, wcześniejszy zakup urządzenia wiąże się z innymi korzyściami. Wybrany model będzie początkowo działał w trybie szkoleniowym, a to zawsze szansa na opanowanie najważniejszych funkcji kasy. Poza tym, jeżeli przedsiębiorca kupuje swoje pierwsze urządzenie fiskalne, będzie mu przysługiwała refundacja części wydanej kwoty. A wcześniejsze wdrożenie kasy z pewnością ułatwi skorzystanie z ulgi, która może wynieść nawet 700 zł.
czy ulga zawsze wynosi 700zł ?