Przyszłość branży – nowe przepisy fiskalne i kasy online

W zeszłym roku, a konkretnie we wrześniu 2016, pisaliśmy na naszym blogu o pierwszym projekcie nowego Rozporządzenia, które zdefiniuje wymogi techniczne dla kas online. Od tamtego czasu pojawiło się wiele nowych informacji dotyczących tego zagadnienia. Dzięki temu wiadomo już dużo na temat kas rejestrujących, które zaczną się pojawiać na rynku od 2018 roku. Co więcej, znane są wstępne założenia całej procedury związanej z wymianą urządzeń fiskalnych.

Nowy system kas od 2018 roku

Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, nowe przepisy fiskalne w sprawie kas online mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Co się zmieni po wprowadzeniu tych regulacji prawnych? Przede wszystkim polski rynek technologii sprzedaży. Zaczną się na nim pojawiać urządzenia z dodatkowymi, obowiązkowymi funkcjonalnościami. Każda nowa kasa rejestrująca będzie musiała posiadać m.in. interfejsy pozwalające na transmisję danych w trybie online. To rozwiązanie okaże się niezbędne, gdyż omawiane tu urządzenia zaczną na bieżąco przesyłać informacje do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Ponadto, nowe kasy rejestrujące umożliwią wystawianie paragonów także w formie elektronicznej oraz zagwarantują współpracę z terminalami płatniczymi.

Jeżeli jesteście zainteresowani dodatkowymi wiadomościami na temat, sprawdźcie aktualne informacje o kasach fiskalnych online.

Co przyniesie 2019 rok?

Wprowadzenie systemu fiskalizacji online ma się przyczynić do rozwoju urządzeń fiskalnych, z których korzystają polscy przedsiębiorcy. Po pierwsze, wiele wskazuje na to, że na rynku zaczną pojawiać się kolejne kasoterminale, czyli modele łączące w sobie funkcjonalność kasy rejestrującej oraz terminala do kart płatniczych. Po drugie, rozwiązania systemowe wprowadzone w 2018 roku pozwolą producentom technologii sprzedaży na sprawniejsze aktualizowanie konkretnych modeli. W rezultacie, właściciele kas online zyskają w przyszłości dostęp do nowych wersji oprogramowania swoich urządzeń. Pisząc wprost, użytkowany na co dzień model będzie można zaktualizować podobnie jak laptopa czy smartfona.

Chcecie wiedzieć, co jeszcze zmieni się w przyszłości? Przeczytajcie szczegółowe wiadomości o kasach fiskalnych w 2019 roku.

Koniec wymiany urządzeń fiskalnych w 2020 roku

Wiadomo już, że ustanowienie nowych wymogów technicznych wymusi wymianę dotychczasowych kas rejestrujących. W systemie online będą mogły pracować wyłącznie urządzenia z odpowiednią funkcjonalnością. Równocześnie jednak, proces zastępowania obecnych technologii sprzedaży ma potrwać nawet 3 lata. Takie przynajmniej są założenia polskiego ustawodawcy. Okazuje się bowiem, że aktualnej kasy nie będzie trzeba wymienić zaraz po wejściu w życie systemu online. Obowiązek zainstalowania nowego urządzenia wystąpi zaś wtedy, gdy skończy się homologacja „starego” modelu. A w niektórych przypadkach dojdzie do tego dopiero w 2020 roku.

Więcej o kasach fiskalnych w 2020.

One Reply to “Przyszłość branży – nowe przepisy fiskalne i kasy online”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *