Paragony fiskalne – teraz papierowe, a w przyszłości także elektroniczne

Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że wydawanie paragonów fiskalnych to podstawowy obowiązek użytkownika kasy rejestrującej. Jeżeli już podatnik korzysta z wspomnianego urządzenia i obsługuje osobę fizyczną, nic nie zwalnia go z konieczności wystawienia takiego dowodu sprzedaży. A w przyszłości pojawi się dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców stosujących kasy online. Będzie on związany z realizowaniem e-paragonów fiskalnych.

Wydruk z terminala to nie to samo…

Zgodnie z przepisami, podatnik powinien wydać klientowi paragon fiskalny w momencie przyjęcia zapłaty za towar bądź usługę. Takiego dokumentu z kasy rejestrującej nie można dostarczyć w późniejszym terminie. Co więcej, nie można go też zastąpić innym wydrukiem, np. potwierdzeniem płatności kartą, wystawionym przez terminal. Wynika to z faktu, że paragon fiskalny zawiera ważne informacje na temat zaewidencjonowanej transakcji, działalności gospodarczej oraz podatków należnych do zapłaty. Taki dokument świadczy również o tym, iż przedsiębiorca, który jest zobligowany do stosowania kasy rejestrującej, przestrzega funkcjonujących przepisów. A w późniejszym czasie może zostać użyty przez klienta do skorzystania z prawa do reklamacji bądź zwrotu.

Czym będą e-paragony z kas online?

Obecnie paragony fiskalne są emitowanie przy użyciu mechanizmów termicznych, które są obecne w kasach oraz drukarkach rejestrujących. Automatyczne wystawienie omawianego dokumentu następuje po zaewidencjonowaniu transakcji na urządzeniu. W przypadku drukarek często wykorzystuje się do tego program sprzedażowy oraz komputer. W przyszłości jednak nie będzie to jedyna forma wydania paragonu fiskalnego. Wszystko za sprawą kas rejestrujących online, które umożliwią również cyfrowe emitowanie dowodów sprzedaży. E-paragony fiskalne będą trafiały na adresy e-mail wskazane przez nabywców. Ponadto, w trosce o poufność danych, ich dystrybucja ma się odbywać za pośrednictwem zabezpieczonego systemu.

Kiedy cyfrowo, kiedy papierowo?

Warto z całą mocą zaznaczyć, że e-paragony fiskalne nie zastąpią papierowych dowodów sprzedaży. Obecnie ustawodawca nie planuje takiego rozwiązania, gdyż byłoby ono niepraktyczne i stworzyłoby więcej problemów, niż korzyści. Co więcej, nie w każdym przypadku podatnik będzie zobligowany do zrealizowania cyfrowego dokumentu. Konieczność wystawienia elektronicznego paragonu pojawi się dopiero wtedy, gdy klient o to poprosi. W pozostałych sytuacjach wystarczające będzie wydanie papierowego wydruku. Dodatkowo, e-paragony mają być realizowanie i wysyłane wyłącznie przez kasy online. A jak wiadomo, jeszcze przez wiele lat część podatników będzie mogła stosować dotychczasowe urządzenia (z kopią elektroniczną i papierową).

One Reply to “Paragony fiskalne – teraz papierowe, a w przyszłości także elektroniczne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *