W tym wpisie zajmiemy się konkretnym rodzajem wag elektronicznych. Coraz więcej przedsiębiorców zastanawiam się bowiem nad wdrożeniem urządzeń, które zagwarantują precyzyjną obsługę najcięższych elementów asortymentu. A właśnie do tego stworzone są wagi platformowe. W związku z tym – jakie parametry i funkcje takich urządzeń są najważniejsze? Na co jeszcze zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Jakość wykonania i wymiary szalki
Wagi platformowe są najczęściej wykorzystywane do obsługi obszernych gabarytowo i bardzo ciężkich produktów. W związku z tym, takie urządzenia będą znacznie częściej narażone na uszkodzenia mechaniczne, niż np. modele kalkulacyjne czy etykietujące. Co więcej, wagi platformowe są często stosowane w trudniejszych warunkach pracy, m.in. w hurtowniach, firmowych magazynach, firmach logistycznych czy zakładach przemysłowych. A wszystko to sprowadza się do jednego wniosku. Mianowicie, dobra waga platformowa powinna się charakteryzować solidnym wykonaniem i szczelną konstrukcją. W szczególności dotyczy to szalki takiego urządzenia oraz zabezpieczenia podzespołów, które odpowiadają za funkcjonowanie konkretnego modelu. Ponadto, znaczenie może mieć powierzchnia platformy ważącej. A już zwłaszcza w przypadku obsługi bardzo dużych przedmiotów.
Parametry ważenia produktów
Ta kwestia ma znaczenie przy wyborze każdej wagi elektronicznej. Bez względu na rodzaj takiego urządzenia, zakresy ważenia muszą być dostosowane do masy obsługiwanych towarów. Jeżeli więc przedsiębiorca posiada produkty, które ważą średnio ponad 50 czy nawet 100 kg, nie może sobie pozwolić na wdrożenie technologii z maksymalnym zakresem np. do 30 kg. Na szczęście pod tym względem modele platformowe oferują naprawdę spory wybór parametrów. Nawet konkretne urządzenia występują w różnych wariantach technologicznych, zapewniających obsługę mniejszych bądź większych zakresów ważenia. Osobną kwestią jest oczywiście dokładność pomiaru. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że im wyższy zakres ważenia, tym dokładność będzie mniejsza. Przy towarach o masie około 100 kg nie będzie to jednak miało większego znaczenia.
Czy port komunikacyjny jest potrzebny?
Na to pytanie musi już sobie odpowiedzieć przedsiębiorca, który chce wdrożyć wagę platformową. Jeżeli takie urządzenie elektroniczne ma w przyszłości współpracować z innymi elementami systemu, np. firmowym komputerem, odpowiednie złącze komunikacyjne okaże się niezbędne. Tylko wtedy możliwe będzie przesyłanie informacji na temat zważonych towarów. Niemniej, nie w każdym przypadku wymagana jest taka współpraca. Bardzo często wagi platformowe pełnią po prostu funkcję urządzeń kontrolnych, które pracują całkowicie samodzielnie.
Fajnie, że dodajecie wpisy związane z takimi szczegółowymi przykładami urządzeń 🙂 ja co prawda nie skorzystam (osobiście rozglądałem się za czymś niedużym jak szalka od posnet), ale dobrze, że jest świadomość że też o informacji o takich rozwiązaniach szukają przedsiębiorcy.