Design urządzenia fiskalnego – czy może mieć wpływ na skuteczność biznesową?

Wybór urządzenia fiskalnego niejednokrotnie powodowany jest chęcią prowadzenia działalności gospodarczej w jak najefektywniejszy i najwygodniejszy sposób. W tym celu zwykle zwraca się uwagę na takie aspekty, jak parametry użytkowe, standardy komunikacyjne, dostępne funkcje i prostotę obsługi. Z kolei taki wygląd kasy bądź drukarki rejestrującej wydaje się kompletnie bez znaczenia. Ale czy rzeczywiście design technologii sprzedaży w kwestiach biznesowych nie ma nic do zaoferowania?

Chcemy czy nie – nasze oczy też „kupują”

Względy wizualne bardzo często odgrywają naprawdę istotną rolę w procesach zakupowych. Widać to zarówno po rozmaitych działaniach marketingowych (kusząco wyglądające opakowania towarów, rzucające się w oczy reklamy, zabiegi służące atrakcyjnemu zaprezentowaniu produktu itd.), jak i na przykładach wielu konsumentów. Co ciekawe, dotyczy to większości kategorii towarów, także tych, których podstawową cechą jest funkcjonalność. W dzisiejszych czasach bowiem technologie użytkowe są cenione również za wzornictwo, nierzadko spełniają funkcję dekoracyjną. Elegancki, stylowy design ma podkreślać wysoką jakość technologii, jej nowoczesność, spójność ze współczesnymi trendami oraz preferencjami osobistymi. Dlatego wiele osób przy wyborze danego urządzenia uwzględnia m.in. jego wygląd. Zdarzają się też sytuacje, że design okazuje się istotniejszym aspektem, niż konkretne funkcjonalności. Nie tak trudno zresztą wyobrazić sobie podobne sytuacje. Pozostaje pytanie, czy takie zależności występują w przypadku technologii sprzedaży? I czy mają wtedy sens?

Co ma ciekawy design do urządzeń fiskalnych?

Czy użytkownicy kas i drukarek fiskalnych zwracają uwagę na ich wygląd? Zapewne nie jest to pierwszorzędna cecha w kwestii wyboru potrzebnej technologii sprzedaży, niemniej oferty czołowych producentów wspomnianych urządzeń – modele z futurystycznym, oryginalnym designem lub występujące w licznych wersjach kolorystycznych – świadczą o tym, że nie jest to kwestia całkowicie bez znaczenia. Co więcej, można odnieść wrażenie, że wytłumaczeniem dla takich rozwiązań są nie tyle wrażenia wizualne użytkowników, co… ich klientów. I wcale nie musi chodzić o to, że konsument zwraca szczególną uwagę na design urządzenia rejestrującego (łatwiej sobie wyobrazić, że jest na odwrót). Jednak innowacyjny, elegancki, zadbany, wsparty ciekawymi elementami (np. kolorowymi wyświetlaczami) wygląd kas i drukarek – podobnie jak innych elementów, tworzących wizerunek danego przedsiębiorstwa – z pewnością zwiększa zaufanie do oferty produktowej czy jakości świadczonych usług. W takiej perspektywie design technologii sprzedaży potrafi mieć korzystny wpływ na prestiż firmy, jej odbiór wśród konsumentów. Innymi słowy – staje się dodatkowym narzędziem marketingowym, sprzyjającym skuteczności biznesowej.

One Reply to “Design urządzenia fiskalnego – czy może mieć wpływ na skuteczność biznesową?”

  1. Nie żebym zwracał jakoś uwagę na wygląd kasy fiskalnej – i wydaje mi się że moi klienci też raczej nie specjalnie – ale nie zmienia to rzeczy że widok brudnego, zdezelowanego urządzenia z pewnością nie będzie „zachęcający”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *