Wagi od bardzo dawna wspierają handel. Były w nim obecne dużo wcześniej niż kasy fiskalne. Przez lata były dopracowywane technologicznie, aż stały się nie tylko urządzeniami do pomiary masy sprzedawanych produktów. Obecnie, najbardziej nowoczesne urządzenia, wagi multimedialne, łączą w sobie wagę, drukarkę etykiet i monitor dotykowy.
Kilka słów o wagach elektronicznych
W dzisiejszych czasach wagi szalkowe, czy wskaźnikowe odchodzą do lamusa. Poza miejscami, stylizowanymi na vintage, raczej stosuje się wagi elektroniczne. A tych na rynku jest pod dostatkiem, w różnych kształtach, z rozmaitymi funkcjonalnościami. Począwszy od prostych modeli, służących głównie do mierzenia masy produktów (często wybieranych do pracy na bazarkach), poprzez urządzenia kalkulacyjne, które automatycznie przeliczają wynik ważenia (te często są wykorzystywane na stanowiskach kasowych w niewielkich sklepach z asortymentem sypkim). Oddzielną działkę stanowią wagi do zadań specjalnych, czyli np. platformowe (do obsługi magazynów, gdzie trzeba ocenić duże i ciężkie towary), najazdowe (do ważenia aut), czy etykietujące (które poza ważeniem i przeliczaniem ceny, drukują także etykietę z kodem kreskowym). Od tych ostatnich już tylko krok do najbardziej nowoczesnych, wielofunkcyjnych wag multimedialnych, które nie tylko zapewniają wykonywanie pomiarów masy, ale także obsługę za pomocą panelu dotykowego oraz wydruk etykiet z informacjami o towarze. Z ich funkcjonalności chętnie korzystają przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe, gastronomiczne, ale też logistyczne i przemysłowe
Multimedialne wagi dla sklepu
Samoobsługowa waga multimedialna w dużym markecie, na stanowiskach z warzywami, czy mrożonkami nikogo już nie dziwi. Jednak coraz częściej te nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia pojawiają się też w mniejszych placówkach handlowych. Ich bezdyskusyjną zaletą jest to, że nie tylko precyzyjnie dokonują pomiaru towaru położonego na szalkę ważącą, ale też od razu informują osobę obsługującą o cenie, a na koniec drukują etykietę z kodem kreskowym, którą potem wystarczy wczytać skanerem, by wszystkie informacje znalazły się w kasie fiskalnej i na paragonie. Urządzenia takie mogą być doposażone w powiększoną szalkę pozwalającą zabezpieczyć mechanizm przed zabrudzeniem. Na stanowiskach z rybami, czy świeżym mięsem, często wagi multimedialne łączone z szalką wiszącą – wtedy ważony towar umieszczany jest na haku, pod mechanizmem i klawiaturą, więc znika niebezpieczeństwo zalania urządzenia. Atutem tych wag jest także harmonijna i sprawna współpraca z innymi elementami systemu sprzedaży w sklepie, dzięki posiadanym łączą LAN oraz RS-232.
Dania ważone
Wagi multimedialne często wykorzystywane są też w szeroko pojętej gastronomii. Znajdą zastosowanie w restauracjach, czy fast foodach np. do przygotowywania półproduktów, sałatek, surówek, dań na wynos, czy też porcji mięsa. Posłużą nie tylko do ważenia, ale też, o ile to konieczne, oznaczenia dania etykietą. Sprawdzą się także świetnie w firmach oferujących catering z dowozem, czy diety pudełkowe. Są nieodzownym elementem podczas produkcji dań w garmażerkach. Automatyzacja, przynajmniej części pracy w procesie przygotowania dań, znacznie usprawnia i ułatwia cały proces. A tę gwarantują wbudowane mechanizm drukujące oraz konfigurowalna baza towarowa. Wagę multimedialną dla gastronomii warto dobierać, biorąc pod uwagę zakresy ważenia (te mogą być bowiem wyższe lub niższe) oraz wersję konstrukcyjną (płaska, czy z wysięgnikiem)
Transport, logistyka, przemysł
Tak. W tych wszystkich gałęziach przemysłu wagi multimedialne znajdą zastosowanie. W przemyśle? Bardzo często wagi stanowią integralną część systemu taśmociągowego. W transporcie i logistyce natomiast często wykorzystywane są urządzenia, które charakteryzują się wydajnością i wytrzymałością na eksploatację – np. waga Dibal D-955. Nie tylko pozwala ona na szybki wydruk samoprzylepnych etykiet, ale też współpracuje z komputerem, oprogramowaniem, skanerem, czy kolektorem danych. Jest kompatybilna z oprogramowaniem dla firm, np. PC-Market, Small Business, WF-Mag, Subiekt. Występują w różnych wersjach konstrukcyjnych (płaska lub z wysięgnikiem) i technologicznych. W przypadku branży, jaką jest przewóz osób i ładunków, odpowiednia waga elektroniczna staje się wręcz niezbędnym narzędziem pracy.
Mam Dibal d55 i nie miałem pojęcia, że ona ma aż tyle funkcji. zaraz przewertuje instrukcje obsługi, żeby lepiej wykorzystywać jej funkcje.