Wielu przedsiębiorców działających na rzecz klientów indywidualnych musi liczyć się z koniecznością spełnienia różnych wymogów, związanych z prowadzeniem ewidencji obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. A także może liczyć na pewne udogodnienia, np. obniżenie kosztów zakupu pierwszego urządzenia rejestrującego, za sprawą funkcjonującej, ustawowej ulgi. Tymczasem jednak mamy do czynienia z innowacyjnym systemem fiskalizacji, a więc i nowymi technologiami – kasami online – oraz regulacjami prawnymi. Jak te sprawy wpływają na obowiązki i możliwości podatników?
Obowiązkowe kasy online – tak, ale dla kogo?
Szereg ważnych regulacji prawnych, wprowadzonych z dniem 1 maja 2019, umożliwiło faktycznie zaistnienie nowego systemu fiskalizacji i urządzeń rejestrujących, które współpracują przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Jednak ustawodawca przewidział stopniowe wdrażanie tego typu rozwiązań. Oznacza to, że wedle funkcjonujących przepisów nie ma kategorycznego obowiązku zastosowania kas online, który obejmowałby wszystkich przedsiębiorców. Wielu podatników prowadzących ewidencjonowaną sprzedaż towarów lub usług na rzecz klientów detalicznych wciąż będzie mogło korzystać z dotychczas stosowanych urządzeń rejestrujących. Jednak w tej kwestii są pewne wyjątki.
W nowelizacji ustawy o VAT znajdziemy informacje o grupach zawodowych, które są zobligowane do wcześniejszego wdrożenia w swoich firmach tego typu technologii. Chodzi o branże statystycznie bardziej narażone na nieprawidłowości dotyczące prowadzenia ewidencji obrotu. Jednak i w tym przypadku proces rozpowszechniania kas online ma przebiegać stopniowo, bowiem został podzielony na trzy fazy. Jak to dokładnie wygląda?
W myśl nowych przepisów, od 1 stycznia 2020 roku z urządzeń rejestrujących, łączących się z CRK, będą musiały korzystać działalności powiązane ze sprzedażą paliw do pojazdów i mechaniką pojazdową (np. warsztaty samochodowe). Od 1 lipca 2020 ten wymóg dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą węgla, prowadzących usługi gastronomiczne czy też oferujących krótkotrwałe zakwaterowanie (np. hotele). Natomiast trzeci etap oznacza obowiązek stosowania kas online od 1 stycznia 2021 roku w placówkach medycznych i dentystycznych, salonach kosmetycznych, zakładach fryzjerskich czy działalnościach z branży prawniczej.
Opcja skorzystania z ustawowej ulgi – tak, ale dla kogo?
Refundacja części kwoty wydanej na zakup pierwszego urządzenia rejestrującego funkcjonuje w polskich przepisach fiskalnych od dawna. Korzysta z niej zdecydowanie większość podatników, którzy rozpoczynają prowadzenie ewidencji obrotu. Odliczenie, o którym mowa, po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych ma taki sam kształt, jak wcześniej. Zatem może wynieść maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej, niż 700 zł.
A więc co uległo zmianie? Mimo decyzji o stopniowym wprowadzaniu nowego systemu fiskalizacji, chodzi jednak o sukcesywne jego upowszechnianie. Dlatego obecnie o ustawową ulgę można ubiegać się tylko w przypadku zakupu pierwszych urządzeń rejestrujących, które zapewniają internetową współpracę z Centralnym Repozytorium Kas. Czyli posiadają wszystkie techniczne standardy, jakich wymaga system online. Jeśli więc podatnik zdecyduje się nabyć model dawniejszy, np. z elektroniczną kopią paragonów – nie będzie już w stanie ubiegać się o możliwość skorzystania z przewidzianego w przepisach odliczenia.
Ale to jednak nie wszystko. Jeśli chodzi o ustawową ulgę, w dzisiejszej sytuacji nie dotyczy ona jedynie zakupu pierwszego modelu online. Z refundacji będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy dokonujący pierwszej wymiany dotychczas stosowanych technologii sprzedaży na urządzenia fiskalnej online. Trzeba natomiast zaznaczyć, że pod tym względem jest pewne ograniczenie. Z tej okazji będą mogli skorzystać jedynie podatnicy reprezentujący wspomniane wcześniej branże. Podsumowując – ci, którzy zostali zobowiązani do wcześniejszego wdrożenia kas online.
z jednej strony fajnie, że nie muszę wymieniać urządzenia fiskalnego, z drugiej strony…no wiadomo, szkoda, że przepada okazja do skorzystania z ulgi 😛