Czego możemy się spodziewać po nowym, 2018 roku?

I tak oto zaczął się na dobre rok 2018 – okres, który w ostatnich czasach był coraz szerzej i głośniej omawiany. A powodów do zainteresowania nadchodzącymi miesiącami nie brakuje. Dla branży fiskalnej mają one oznaczać nie tylko nowe propozycje ze strony producentów technologii sprzedaży, ale również spore regulacje prawne, które przedsiębiorcy oraz konsumenci z całą pewnością odczują. Dlatego przy okazji przełomu 2017 i 2018 roku przypomnijmy pokrótce, jakie istotne kwestie mogą nabrać kształtu już w niedalekiej przyszłości.

Rok 2017 – czas przygotowania gruntu pod poważne zmiany

Na wstępie warto powiedzieć słowo o kolejnych propozycjach producentów technologii sprzedaży. Czyli o zupełnie nowych urządzeniach oraz odświeżonych wersjach istniejących już modeli. Do pierwszych z pewnością zalicza się Sigma, kasa fiskalna od marki Elzab. Nowoczesna, o oryginalnym, eleganckim designie i ciekawej, ergonomicznej konstrukcji, zwraca uwagę swoim obszernym ekranem dotykowym. Co więcej, jest ona w stanie obsłużyć bazę towarową o pojemności aż 100 000 PLU. Tymczasem jeśli chodzi o nowe generacje obecnych na rynku urządzeń, trzeba wspomnieć o modelu Farex Bursztyn E Plus – przykładzie niedrogiej kasy fiskalnej o atrakcyjnych rozwiązaniach, takich jak elektroniczna kopia paragonów, baza towarowa rzędu 7000 PLU czy 32 skróty klawiszowe do samodzielnego zaprogramowania oraz przypisania.

Ale oczywiście – choć interesujące – przykłady te ustępują kwestii prawnej, która odmieni oblicze całej branży fiskalnej. Chodzi mianowicie o szczegóły prac nad nowym Rozporządzeniem Ministra Finansów i Rozwoju, a także nowelizacją do ustawy o VAT. Z ich treści wynika jasny zamiar wprowadzenia w Polsce nowego, zaawansowanego systemu online, opierającego się na internetowej łączności kas fiskalnych online z Centralnym Repozytorium Kas. Innymi słowy, rozwiązanie to ma zwiększyć skuteczność śledzenia wszelkich nieprawidłowości w ewidencji obrotu, prowadzonej przez poszczególne przedsiębiorstwa. To zaś powinno prowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego i efektywniejszej walki z „szarą strefą” i nieuczciwą konkurencją. Ponadto, kasy fiskalne online – oprócz łączności z CRK – mają oferować dodatkowe możliwości: standard w postaci współpracy z terminalem płatniczym oraz emitowanie e-paragonów dla klientów.

Rok 2018 – czas pierwszych efektów trwających prac?

Choć z dzisiejszej perspektywy trudno ostatecznie powiedzieć, że prace nad wspomnianymi wcześniej aktami prawnymi dobiegły końca, to jednak już mówi się o pierwszych, konkretnych ustaleniach. Mowa tu o terminach, jakie miałyby obowiązywać zarówno producentów, jak i przedsiębiorców. Po pierwsze, koniec roku 2018 będzie prawdopodobnie ostatnim momentem na wybór i rejestrację kasy z papierową kopią paragonów. Wszystko bowiem zmierza ku temu, by rozwiązanie tej kwestii w formie elektronicznej stało się obowiązującym standardem we współczesnych technologiach sprzedaży. Warto też wspomnieć o grupach zawodowych, które będą objęte wymogiem wcześniejszego wdrożenia online’owych urządzeń rejestrujących. Bardzo możliwe, że do pierwszych takich branż będą należeć usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, a także sprzedaż paliw. Tam kasy fiskalne online powinny raczej pojawić się do końca roku 2018. Abstrahując jednak od tej kwestii, zapewne dopiero teraz nadszedł czas, gdy modele takie, jak Farex Bursztyn E Plus czy Elzab Sigma, zyskają większe zainteresowanie przedsiębiorców.

One Reply to “Czego możemy się spodziewać po nowym, 2018 roku?”

  1. Jeśli chodzi o urządzenia, jestem coraz bardziej zainteresowany modelem elzab sigma. Jeżeli zaś chodzi o przepisy, to cóż – czekam na konkretyzacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko to zadanie: *